Nejvyšší žalobce kývl na stíhání firmy za miliardové úniky. Spoluvlastní ji Křetínský

Nejvyšší žalobce kývl na stíhání firmy za miliardové úniky. Spoluvlastní ji Křetínský; Zdroj foto: ČTK

„Národní centrála proti organizovanému zločinu v těchto dnech zahájila trestní stíhání jedné právnické osoby pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby v souvislosti s nakládáním s odpady,“ informoval mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej loni 25. srpna o obvinění AVE CZ odpadové hospodářství, jak se společnost oficiálně nazývá.

Peníze firma neodvedla za provozování skládek v Čáslavi, Benátkách nad Jizerou, Hořovicích a Mšenu. Veřejnou kasu podle kriminalistů připravila o 3,76 miliardy korun, stát měl z toho přijít o 2,3 miliardy. Z dotčených měst z pohledu centrály tratila nejvíc zmíněná Čáslav, firma jí správně měla poslat na poplatcích miliardu korun.

Odpadová společnost se proti obvinění ohradila. Podle ní je škoda virtuální, protože se žádným způsobem sama neobohatila. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání podala stížnost k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, úřad nejvyššího žalobce Igora Stříže argumentům AVE CZ nepřisvědčil.

Nedůvodná stížnost

„Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo tak, že stížnost právnické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání zamítlo jako nedůvodnou,“ potvrdil Aktuálně.cz mluvčí úřadu Petr Malý. Stížnost vyřizovali lidé Igora Stříže kvůli tomu, že vyšetřování kauzy dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Úřad nejvyššího žalobce je mu nadřízený.

Verdikt znamená, že stíhání firmy je důvodné. Jinými slovy delikt a jeho kvalifikace kriminalisty odpovídá nasbíraným důkazům. Vyšetřování může pokračovat. Podle informací Aktuálně.cz není vyloučené, že se uzavře ještě v první půli tohoto roku. V obecné rovině se firmy v případě prokázání viny trestají zrušením, propadnutím majetku, pokutou či zákazem činnosti.

„Rozhodnutí státního zástupce ve věci stížnosti proti zahájení trestního stíhání považujeme za nesprávné,“ sdělila Aktuálně.cz mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková. Už v prohlášení vydaném bezprostředně po zahájení stíhání firma vinu odmítla. Z jejího pohledu je vyšetřování důsledkem toho, že kriminalisté údajně nejednoznačný zákon o nakládání s odpady vyložili v její neprospěch.  

„Výše škody uvedená policejním orgánem je založena na nesprávném čistě mechanickém výpočtu objemu odpadů, které byly AVE CZ využity v souladu se zákonem způsobem, který nedával za vznik poplatkové povinnosti,“ uvedla mluvčí firmy Ivácková. Bez podrobností dodala, že kromě stížnosti se bude bránit i dalšími prostředky.

20 procent pro Křetínského

„Jako provozovatel skládek měla podle zákona o odpadech povinnost vybírat poplatky za uložení odpadů na skládku a odvádět je příjemci poplatku, přičemž AVE tuto povinnost úmyslně neplnila,“ citoval z textu obvinění server Lidovky.cz, v čem spočívá podstata kauzy. Například Čáslav kvůli tomuto vede s AVE dlouhodobé úřední i soudní spory.

Klíčové podíly ve společnosti drží podnikatelé Roman Korbačka, Karel Pražák a Daniel Křetínský. Křetínskému náleží 20 procent firmy. Jak upozornil server Ekonews, ještě před dvěma byl největším podílníkem AVE CZ. Křetínský je se svým holdingem EPH jedním z hlavních hráčů energetiky ve střední Evropě (původně jsme uvedli, že Křetínský drží 28 procent firmy, za nepřesnost se omlouváme, pozn. aut.).

Odpadovou firmu původně vlastnil rakouský podnik Energie AG Umwelt. Byznys provozovala kromě Česka i v domovském Rakousku, Itálii, na Ukrajině, v Rumunsku, Maďarsku a Moldavsku. O koupi celého podniku se hlásily finanční skupiny PPF či Penta, v květnu 2013 však oznámil akvizici Křetínského EP Industries.

Křetínského mluvčí Daniel Častvaj v minulosti uvedl, že sám byznysmen do chodu AVE CZ nezasahuje. Nesedí v řídícím ani dozorčím orgánu. Jedním z jednatelů firmy je však Křetínského dlouholetý blízký přítel Dušan Svoboda. V dozorčí radě zase patří místo jednomu za spolumajitelů Karlu Pražákovi.


Pokračovat ve čtení